Nyitás óta zsizseg a hely, állandó telt házzal működik, és annak ellenére, hogy csupán egy kávéra is be lehet ülni, mindenki előtt tányér van, hogy megkóstolják a Melange fiatal séfjének, Rózsa Attilának ételeit.
A 31 éves fiatalember a debreceni Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskolában végzett, ezt követően a Viktóriában tanult Tóth Lajos és Gál Sanyi bácsi keze alatt. Huszonkét évesen már konyhafőnök volt a megboldogult Babaluba, de tudta, hogyha sikereket akar elérni a szakmában,akkor külföldön kell gyakorlatot és tapasztalatot szereznie:
„2006-ban mentem ki Ausztriába, ahol egy Vorarlberg tartományi hegyi falucskában, Brandban dolgoztam. Vadregényes, lenyűgöző hely volt, ahol naponta ezer embert szolgáltunk ki a’la carte étkeztetés formájában. Bár a nyár végén hazajöttem, felkértek, hogy menjek vissza a téli szezonra is, amit el is fogadtam, de csak azzal a feltétellel, ha a feleségemnek is adnak munkát. Így hát ketten mentünk vissza. A következő évben azonban tovább vándoroltunk, és Kaprunban dolgoztunk két évig egy csodálatos rönkházban, ahol kilenc kiadó szoba, lovarda volt. „
Amikor arról kérdezem, mik azok a tapasztalatai, amiket a jelenlegi konyhán alkalmazni tud, akkor azt válaszolja, hogy az étlap összeállításától kezdve a konyha irányításáig mindenben segítséget nyújt a külföldi tapasztalat.
„ Az iskolából frissen kikerült szakácsoknak csak akkor van esélye ebben a szakmában, ha eltölt pár évet külföldön. Én Ausztriában találkoztam azokkal a modern gépekkel és eszközökkel, amiket már itthon is kezdenek használni, az iskolában viszont egy árva szó sem esik róluk. Kint értettem meg, mit jelent minőségi alapanyaggal dolgozni, és hogy milyen is a jó zöldség vagy a minőségi húsáru. Külföldön másról szól a vendéglátás, mint itthon, hiszen rengetegen járnak étterembe, a családok legalább heti kétszer házon kívül étkeznek. A séfeket megbecsülik, mert az itthoniakkal ellentétben tudják, hogy milyen nehéz ez a szakma, főleg ha jól akarod csinálni.”
Márpedig Attila jól akarja csinálni, és tele van tervekkel, amiknek megvalósításában nem akadályozza a vezetőség sem.
„Terveim szerint az étlapot egy évben 3-4 alkalommal cserélni fogjuk, hogy mindig szezonális alapanyagok legyenek előtérben. Bár most lecsúsztunk a medvehagyma szezonról, a rebarbarával remélem sikerül meglepnem a vendégeinket. Tény, hogy itthon nincsenek olyan alapanyagkínálat, mint külföldön, ezért rá vagyunk szorulva a Metro és a Baromfiudvar termékeire, de ha lennének helyi termelők, akik megfelelő minőségben tudnák előállítani a zöldségeket és húsokat, akkor biztosan tőlük rendelnénk. Még négy hónapja sincs, hogy nyitottunk, azóta óriási a pörgés, aminek nagyon örülünk, és már most tervezzük az új étlapot, amin olyan különlegességek is lesznek, mint például a rózsavizes csokoládéfondü."
Mint megtudtam, tervezik a mostanában elterjedt hétvégi menüztetést is, amiben három fogást kedvezőbb áron kínálnának, ám – és ez nem csak az én véleményem - ez az alacsonyabb színvonalú helyek sajátságos és kétségbeesett kísérlete arra, hogy rövid távon fenn maradjanak. A Melange-nak kár lenne rontania a most felfelé ívelő imázsán, és továbbra is inkább olyan ételeket kellene kínálnia, amivel a városban sehol sem találkozhatunk. Erre pedig ott van a kezükben a legjobb biztosíték, egy kreatív, kísérletező kedvű séf, aki szabadidejében is az étellel „játszik”: amikor felesége hazahoz egy új fűszert vagy frissen vásárolt fűszernövényt, együtt kitalálnak hozzá egy új ételt.
A konyha felszereltségét tekintve még hasonló a többi konyhához, de tervezik többek között egy Hold-O-Mat megvásárlását, ami a húsok sütés utáni pihentetésénél játszik fontos szerepet. Ha ez is a konyha része lesz, a legjobb bélszínt és sülteket itt fogjuk kapni.
Akikkel együtt dolgozik, és akiknek épp olyan fontos szerepük van, mint a séfnek:
- a két műszakvezető: Ákos és Imre (alias Jimi)
- a húsokért felel: Laci és Attila
- a raguért: Ádám és Gergő
- a köretes: Sanyi és Béla
Szigorú vagy? - kérdezem mosolyogva, amikor végez a felsorolással. Ő is elmosolyodik, és így válaszol: „Igyekszem, máskülönben nem úgy mennének a dolgok, ahogy szeretném. Megmondtam nekik a legelején, én nem azért vagyok itt, hogy a barátjuk legyek. „
Ez így igaz, mert Attila azért van a Melange-ban, hogy az újdonságokra éhes debreceniek számára legyen egy hely, ahol hátradőlhetnek, és rábízhatják magukat a séf jó ízlésére, mert bármit is rendelünk, a Melange-ban nem érhet minket kellemetlen meglepetés.
MELANGE KÁVÉHÁZ
4032 Debrecen, Egyetem sugárút 56.
Asztalfoglalás: 52/412-643
Nyitva tartás
H-Cs: 08.00-24.00
P: 08.00-02.00
Sz: 10.00-02.00
V: 10.00-24.00